Nekaj vaj iz pozornosti ob pandemiji

  1. Bodi pozoren na tesnobo kot pojav, ki vpliva na telo in um. Ne bori se z njo niti se ji ne vdajaj. Opazuj tesnobne misli enostavno kot tesnobne misli, kot oblake, ki plavajo čez nebo uma. Opazuj telesne občutke enostavno kot občutke, del narave. Globoko dihaj. Predstavljaj si, kako tesnoba zapušča telo z izdihom. Predstavljaj si spokojnost in jasnost, ki vstopata v telo in um z vdihom.
     
  2. Razvij pozornost na potrebo dotakniti se obraza in se je vzdrži. (Naslednjič ti jo bo pomagalo premagati, če se spomniš, kako se počutiš, ko gre vzgib mimo.) Bodi pozoren, ko si umivaš roke 20 sekund. Npr. poskusi v sebi recitirati: 1 – Buddha, 2 – Buddha, 3 – Buddha, do 10 - Buddha, potem 10 – Budhha, 9 – Buddha … do nič. Bodi pozoren na razdaljo med tabo in drugimi.
     
  3. Razvij pozornost kot notranje zatočišče z dnevnimi urami recitacij in meditacije. Petje verzov v paliju z vso pozornostjo je pomirjajoče. Petje prevodov recitacij nas spomni na pomembne misli, ki so poživljajoče in modre. Meditacija pomaga ustvariti tiho oazo notranjega miru sredi vse zmede vsakodnevnega življenja.
     
  4. Bodi pozoren na strahove otrok. Kot najbolje moreš jim razloži o virusu in jih vzpodbudi k vprašanjem. Povej jim, da je njihova varnost tvoja prva skrb. Pazi, kaj govoriš o virusu, ko so otroci zraven.
     
  5. Bodi pozoren, kako uporabljaš socialno omrežje. Omeji spremljanje novic. Če si na tekočem enkrat do dvakrat dnevno, je dovolj. Izogni se nezanesljivim socialnim omrežjem, ki netijo strah in so polni čudežnih zdravil. (To bo dosti lažje, če opazuješ, kako to, kar gledaš na zaslonu, vpliva na tvoje mentalno stanje.) Če imaš otroke, zagotovi tudi njim podobne omejitve.
     
  6. Bodi pozoren na trpljenje drugih. Ne bodi lahkomiseln. Ne bodi sebičen pri uporabi dragocenih virov. Združi se z enako mislečimi prijatelji in ponudi pomoč starejšim, ki so ogroženi, ali otrokom, ki trpijo za lakoto.
     
  7. Bodi pozoren na to priložnost kvalitetno preživeti čas s svojo družino.

    - adžan Džajasaro